Menü
Sepetim

Zeytinyağı

Gösterilen: 1 ile 3 arası, toplam: 3 (1 Sayfa)

Zeytinyağı, yüzyıllardır bilinen ve insan hayatında önemli bir yer tutan sağlıklı yiyecekler arasındadır. Zeytinyağı, zeytinin preslenmesi ile elde edilen bir yağ türüdür. İçerisinde bol miktarda antioksidan ve vitamin bulunur. Zeytinyağının faydaları göz önüne alınırsa, kanser riskini azaltıcı, kan basıncını düşürücü gibi önemli özelliklerini sıralayabiliriz. Zeytinyağından yüksek oranda verim alabilmek için doğru kullanımı çok önemlidir. Düşük ısıda kullanılması sağlık açısından daha faydalıdır çünkü yüksek ısı da kullanılırsa içerisindeki yararlı maddeler kaybedilir. Zeytinyağı gıda olarak kullanıldığı gibi kozmetikte de kendisine önemli bir yer tutmuştur. Mesela cilt bakımı ve saç bakımında kullanıldığında etkili ve olumlu sonuçları vardır. Cildi nemlendirir, besler ve yumuşatır. Saçların daha sağlıklı ve parlak olmasını sağlamasının yanı sıra zeytinyağı saçın hızlı uzamasına da neden olur. Organik, lezzetli ve sizler için özenle hazırlanan zeytinyağlarımızla Sofya’nın Arka Bahçesinde damaklarınızı şenlendirme vakti.

Türk peynir kültüründe eşsiz bir yere sahip olan şirden maya kullanılmaktadır. Şirden mayalı peynirler, Türk mutfağının zengin bir parçasıdır ve sağlıklı bir yaşam tarzı için mükemmel bir tercihtir. Eşsiz lezzetleri, besleyici değerleri ve çeşitli kullanım alanlarıyla sofraları zenginleştirirler.

Peynirlerin raf ömrü ambalajına ve çeşidine göre değişiklik gösterir. Genellikle vakumlu ambalajlarda saklanan peynirler daha uzun süre taze kalır.

Zeytinyağlarımız en yüksek kalitede ve doğal olarak üretilmektedir. Saflık derecesi üst standartlara uygunluk gösterirler.
Erken hasat ve olgun hasat olmak üzere farklı zeytin çeşitlerinden elde edilen zeytinyağlarımız bulunmaktadır. Arzu ettiğiniz zeytin çeşidine göre uygun zeytinyağını seçebilirsiniz.
Hayır, reçellerimiz tamamen doğal ve katkısızdır. Sadece taze meyve, şekerli veya şekersiz olarak hazırlanır ve herhangi bir koruyucu madde içermez.
Katkısız doğal köy unu, sebzeler (soğan, domates, kırmızı ve yeşil kapya biber, yeşil ve kuru nane), ev yapımı yoğurt, ev yapımı domates ve biber salçası. Tahıllar(Köyümüzün mahsülü işlem görmemiş, haşlanmış nohut ve fasulye).
Pişirme süresi erişte çeşidine ve istenilen yumuşaklığa bağlı olarak değişir. Genellikle 10-15 dakika kaynar suda haşlanarak pişirilirler.
Hayır, salçalarımız tamamen doğal ve katkısızdır. Sadece taze sebzeler kullanılarak hazırlanır ve herhangi bir koruyucu madde içermezler.