Menü
Sepetim

Baharat

Gösterilen: 1 ile 3 arası, toplam: 3 (1 Sayfa)

Baharat çeşitlerimiz yemeklerinizin ve sofralarınızın vazgeçilmezi olacak. Baharatlarımız sizler için özel hazırlanıyor, taze, organik sebzeler toplanarak güneşte kurutularak hijyenik koşullarda hazırlanıyor. Baharatlarımızın üretim aşamasında sadece el emeği ve doğallık vardır. Doğal Çankırı tuzu ve çeşitli baharatlarımız yemekleriniz ve yiyeceklerinizin de lezzetini artırır. Kullandığınızda baharat çeşitlerimizin yiyeceklerinize verdiği aroma ve tadı siz de çok beğeneceksiniz. 

Doğal kokusu ve lezzeti her türlü yiyeceğe yakışan çok sayıda baharat çeşitlerimiz bulunur. Pul biber çeşitleri ve diğer baharatlardan oluşan ürünlerimizi güvenle sofralarınızda kullanabilirsiniz. Sipariş verdiğiniz andan itibaren ürünlerinizi sizler için özenle hazırlıyoruz. Doğa ananın ellerinden sofralarınıza lezzet pınarı olarak akacak baharat çeşitlerini Sofya’nın Arka Bahçesi’nde bulabilirsiniz.

Türk peynir kültüründe eşsiz bir yere sahip olan şirden maya kullanılmaktadır. Şirden mayalı peynirler, Türk mutfağının zengin bir parçasıdır ve sağlıklı bir yaşam tarzı için mükemmel bir tercihtir. Eşsiz lezzetleri, besleyici değerleri ve çeşitli kullanım alanlarıyla sofraları zenginleştirirler.

Peynirlerin raf ömrü ambalajına ve çeşidine göre değişiklik gösterir. Genellikle vakumlu ambalajlarda saklanan peynirler daha uzun süre taze kalır.

Zeytinyağlarımız en yüksek kalitede ve doğal olarak üretilmektedir. Saflık derecesi üst standartlara uygunluk gösterirler.
Erken hasat ve olgun hasat olmak üzere farklı zeytin çeşitlerinden elde edilen zeytinyağlarımız bulunmaktadır. Arzu ettiğiniz zeytin çeşidine göre uygun zeytinyağını seçebilirsiniz.
Hayır, reçellerimiz tamamen doğal ve katkısızdır. Sadece taze meyve, şekerli veya şekersiz olarak hazırlanır ve herhangi bir koruyucu madde içermez.
Katkısız doğal köy unu, sebzeler (soğan, domates, kırmızı ve yeşil kapya biber, yeşil ve kuru nane), ev yapımı yoğurt, ev yapımı domates ve biber salçası. Tahıllar(Köyümüzün mahsülü işlem görmemiş, haşlanmış nohut ve fasulye).
Pişirme süresi erişte çeşidine ve istenilen yumuşaklığa bağlı olarak değişir. Genellikle 10-15 dakika kaynar suda haşlanarak pişirilirler.
Hayır, salçalarımız tamamen doğal ve katkısızdır. Sadece taze sebzeler kullanılarak hazırlanır ve herhangi bir koruyucu madde içermezler.