Menü
Sepet

TARHANA

Unlu mamullerimiz anne eli değmiş gibi güven içinde yiyebileceğiniz ürünlerden oluşur. Erişte, mantı, tarhana gibi çeşitli sağlıklı, el yapımı ürünlerimiz sofralarınızda yerini alır. Acı tarhana ve tatlı tarhana ile mantı çeşitleri dışında erişte çeşitlerimiz de vardır. Eriştelerde hem besin değerini artırmak hem de gözünüze hitap eden ürünler hazırlamak için sebzelerden faydalanıyoruz. Erişte içerisinde hiçbir şekilde doğal ya da organik olmayan içerik kullanmıyoruz. Sebzelerden hazırladığımız; ıspanaklı erişte, pancarlı erişte, sade erişte ya da karışık erişte çeşitlerimizin her birinin lezzeti başkadır.
Unlu mamullerimiz her seferinde taze olarak hazırlanır. Çocuklarınıza sağlıklı ve doğal içerikli yemekler hazırlamak için Sofya'nın Arka Bahçesi unlu mamulleri ve diğer ürünlerini tercih edin. 
Sofya'nın arka bahçesi  iftiharla sunar; Çorbamız bebek maması olabilecek nitelikte, titizlikle üretilmiştir.
Tarhanamızın malzemeleri:
Katkısız doğal köy unu, sebzeler(soğan,domates,kırmızı ve yeşil kapya biber ,yesil ve kuru nane),ev yapımı yoğurt ,ev yapımı domates ve biber salçası .Tahıllar(Köyümüzün mahsülü işlem görmemiş ,haşlanmış nohut ve fasulye)
Tarhanamızın yapılışı: Tüm sebzeler ;Domates, soğan ve kapya biberler, yeşil naneler, blendırdan geçirilir. Elde edilen bu sebze karışımına ,haşlanıp püre haline getirilen nohut ve fasulye ,ev yapımı kaymaklı yoğurt ve ev yapımı salça ile karıştırılır .Elde edilen bu karışıma katkısız köy unu ve doğal ekşi hamur mayası eklenir ve iyice  yoğurulur. Bu hamur 21 gün bekletilerek hijyenik bir ortamda mayalandırılır. Mayalanma süresi tamamlandığında ilk başta ekşi olan tarhanamız tatlanır.Temiz bezlere ufak parçalar halinde dökülür, kurutulur , toz haline getirilir. Afiyetle yenir.
1lt çorbaya 3/3.5 kaşık kafidir. Hazır çorba gibi çok hızlı ve pratik hazırlanır. Yağda salca arzuya göre domates çevrilir. Kettle da kaynattığımız su üzerine ilave edilir .Soğuk suda ıslattığımız tarhana tenceremize karıştırılarak dökülür.5dk kısık ateşte  kaynatılır .Arzuya göre tavuk suyu et suyu ilave edilir. Özellikle tavuk suyu çok yakışmaktadır İçine haşlanmış nohut fasulye yada şehriye ilave ederekte servis yapabilirsiniz. Tarhanamızdan  balık kızartırken ununa  1/2 kaşık ilave ederseniz hep nar gibi kızaracak hem de çok lezzetli olacaktır. Afiyetler diliyoruz.